Friday, November 23, 2012

RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 5


Tarikh                     : 1 Oktober 2012
Masa                      : 1100-1130 (30 minit)
Kelas                      : 5 Merah
Bilangan murid         : 38 orang
Mata Pelajaran         : Bahasa Malaysia
Tema /Tajuk             : Sekolah
Sub tajuk                 : Aktiviti di bilik darjah
Pengetahuan Sedia Ada:    i.  Murid pernah membaca petikan berbentuk cerita semasa tahap 1
                                        ii. Murid pernah mengunjungi bilik darjah sekolah
Hasil Pembelajaran        :  i.   Mentafsir gambar serta meneliti gambar dengan lebih terperinci dan tersusun
               ii.  Menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 kata kerja berpandukan gambar
               iii. Mengembangkan kata kerja hingga menjadi ayat yang lengkap
               iv. Menambah dan meluaskan pengetahuan murid dalam perbendaharaan kata, 
                  perkembangan bahasa dan tulisan.
Fokus Utama                   : 
8.1 Membina  dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 3 ( i ) 
Membina ayat majmuk dan ayat tunggal dengan peluasan subjek dan predikat.
Fokus Sampingan           :
8.1  Membina  dan menulis perkatan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 2 ( i )
Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung.
Sistem Bahasa:
Tatabahasa     : Kata kerja
Kosa kata        :menyapu,menyusun,menghias,mengelap,menampalmemadam
Pengisian Kokurikulum : 
i)  Ilmu                        :  Pendidikan Moral, Pendidikan Kesihatan
ii) Nilai murni               :  Kebersihan, menjaga keselamatan diri, kerjasama,
iii ) Penggabungjalinan :  Aspek tatabahasa dan kosa kata                              .
Kemahiran Bernilai Tambah :
1.       Kemahiran Berfikir – Menjana idea, mengenal pasti, menyenarai
2.       Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
3.       Kemahiran Belajar Cara Belajar – membina maklumat
4.       Kemahiran melihat, mendengar, bertutur, menulis
Bahan Bantu Mengajar : LCD, laptop, lembaran kerja

Penyampaian/ Masa

Isi Pelajaran/Kemahiran
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan
Set induksi
(4 minit)
Guru menayangkan video klip yang menggambarkan situasi di bilik darjah. Berdasarkan tayangan, guru menanyakan beberapa soalan :

1. Adakah kamu menonton wayang di pawagam?
2. Apakah yang dilakukan oleh murid-murid dalam gambar?
3. Di manakah aktiviti dalam gambar ini  berlaku?
1.  Guru menayangkan video klip yang berkaitan dengan taman permainan dan bersoal jawab tentangnya.
2.  Guru mengaitkannya dengan kemahiran membina ayat berdasarkan gambar yang bertajuk Bilik Darjah Sekolah.
ABM :
laptop, skrin

Kemahiran :
melihat, mendengar dan bertutur.
Langkah 1
( 5 minit) 
Menyenaraikan kata kerja berdasarkan gambar yang dipaparkan melalui skrin.
      1.    Menyapu
      2.    Menghias
      3.    Menyusun
      4.    Memadam
      5.    Mengelap








1. Guru mempamerkan slaid power point tentang suasana di bilik darjah.
 2.   Guru meminta murid menyenaraikan kata kerja berpandukan gambar pada slaid.
3.    Murid memberikan sekurang-kurangnya lima  kata kerja.
4.    Guru memberi respon terhadap semua jawapan murid.
5.    Guru menghuraikan nilai yang sesuai yang diterapkan dalam gambar.
     

ICT Konstruktivisme Interpersonal

Verbal Linguistik

BBM :
Slaid power
point, laptop

Kemahiran:

Melihat dan berfikir, mengenal pasti

Nilai :
Menjaga keselamatan diri, menjaga kebersihan

Sistem bahasa:
Tatabahasa (morfologi) – kata kerja
Langkah 2          
( 7 minit)
       1.  Guru meminta murid mengikut langkah pelaksanaan MASBBD untuk membina ayat yang lengkap.

MASBBD
MAKLUMAT
Mengapa
Supaya kelihatan bersih /
Agar kelihatan kemas
Apa
menyapu / menghias /menyusun /
mengelap / memadam
Siapa
Chong Meng / Jasmine/ Murid lelaki /Murid perempuan  / Ketua darjah/Tony
Bila
Pada waktu rehat
Bagaimana
Menggunakan kain/menggunakan penyapu
Di mana
Di bilik darjah
1.  Guru mempamerkan jadual maklumat yang telah dibuat.
 2.  Guru menyoal menggunakan kaedah MASBBD.
3.  Guru membantu dan membimbing murid untuk menaip jawapan mereka pada jadual yang telah disediakan.

4.  Guru membantu dan membimbing murid untuk menulis jawapan pada jadual.
     





ICT
Sistem Bahasa
Tatabahasa (morfologi) – kata kerja, kata nama

Teknik MASBBD:
bertanya dan menjawab

KBKK:
Menjana idea






Langkah 3
( 10 minit) 
Pembentukan kumpulan

Membina ayat berdasarkan gambar.

CONTOH JAWAPAN

       1)  Murid- murid kelas Enam Bestari sedang bergotong-royong membersihkan bilik darjah mereka.

       2)  Atirah sedang membersihkan papan hitam dengan menggunakan pemadam.

       3)  Jasmine dan Tony sedang mengelap meja dan kerusi dengan kain buruk.

       4)  Tan Zhi Hua menyapu sampah dengan menggunakan penyapu supaya kelasnya bersih.

       5)  Lim sedang mengelap cermin tingkap yang berhabuk.
1.  Murid diminta berbincang di dalam kumpulan untuk membina ayat berdasarkan gambar.
2.  Guru mengedarkan gambar yang sama seperti slaid kepada murid.
3.  Guru meminta murid membina dan menulis ayat berdasarkan gambar menggunakan teknik  MASBBD .
4.  Setiap wakil kumpulan menulis jawapan pada kertas majung.
5.  Guru menyemak jawapan murid sambil memberi tunjuk ajar kepada murid.

KBKK:
Menjana idea, mendengar, menulis

Nilai :
Bekerjasama dalam kumpulan , berusaha dan rajin

Belajar cara belajar :
Membina maklumat

ABM:
-kertas ,pen

BBM:
-lembaran kerja bina ayat
Penutup
(4 minit)
1.  Memberi tugasan yang berkaitan dengan membina ayat berdasarkan gambar tunggal sebagai latihan pengukuhan di rumah.






      1.  Guru memberi pujian dan motivasi atas penglibatan murid semasa aktiviti  dijalankan.
       2.  Guru membuat rumusan tentang isi-isi penting untuk tajuk hari ini.
       3.Guru meminta murid membaca ayat yang telah dipelajri.
       4.Guru mengedarkan latihan pengukuhan kepada semua murid.

     
Nilai :
Kerjasama

Kemahiran mendengar 













4 comments: